Bazalt

przystanki ściezki geologicznej

kamienne drogowskazy szlaku górniczego

Pochodzenie: Łużycka Kopalnia Bazaltu „Księginki” S.A. w Lubaniu

ul. Stawowa 18 59-800 Lubań

Kopalnia Księginki

 

Bazalt to lawa zastygła na powierzchni ziemi lub w kominach wulkanów, jakie istniały przed 20-30 milionami lat m.in. na terenie Sudetów Zachodnich. Jest to skala składająca się z niewielkich kryształów minerałów trudnych do dostrzeżenia gołym okiem. Większość z nich jest ciemna i dlatego skała także ma ciemną, niemal czarną barwę. Z rzadka widoczne są w niej okrągłe lub owalne do kilku cm średnicy skupiska butelkowo-zielonych kryształów oliwinu, zwane bombami oliwinowymi . Wietrzejąc zmieniają się one z wolna w żółty proszek. Lawa bazaltowa stygnąc pękała na mniej lub bardziej regularne słupy. W kontakcie z powietrzem i wodą bazalt wietrzeje. Powierzchnie szczelin stają się jaśniejsze, popielate, miejscami rudobrązowe, niekiedy wytrącają się na nich naloty mineralne. Widoczne to jest w licznych zadrapaniach powstałych podczas transportu okazu z kopalni koło Lubania (Pogórze Izerskie).

‹ powrót do listy

Granit karkonoski


Pochodzenie: „Izer Granit”, Osiedle Huty 19 58-580 Szklarska Poręba złoże Szklarska Poręba - Huta Granit... zobacz więcej »

Łupek łyszczykowy


Pochodzenie: Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych ul. Br. Czecha 2 58-580 Szklarska Poręba Kopalnia... zobacz więcej »

Bazalt


Pochodzenie: Łużycka Kopalnia Bazaltu „Księginki” S.A. w Lubaniu ul. Stawowa 18 59-800 Lubań... zobacz więcej »

Melafir


Pochodzenie: Kopalnia Melafiru w Czarnym Borze, ul. Wesoła 58-379 Czarny Bór, Kopalnia Grzędy Melafir jest... zobacz więcej »

Amfibolit


Pochodzenie: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Kopalni „Ogorzelec” sp. z o.o. Ogorzelec 116 Złoże... zobacz więcej »

Piaskowiec


Pochodzenie: „Kopalnie Piaskowca” S.A. ul. Modłowa 1 59-700 Bolesławiec Kopalnia Żerkowice Piaskowce... zobacz więcej »

Marmur dolomityczny


Pochodzenie : Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych ul. Br. Czecha 2 58-580 Szklarska Poręba Kopalnia... zobacz więcej »


Interaktywny przewodnik został wykonany w ramach projektu wspólfinansowanego przez Unię Europejską ze śodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.