Melafir

przystanki ściezki geologicznej

kamienne drogowskazy szlaku górniczego

 

Pochodzenie: Kopalnia Melafiru w Czarnym Borze,

ul. Wesoła 58-379 Czarny Bór,

Kopalnia Grzędy

 

Melafir jest skałą wulkaniczną podobną do bazaltu. W postaci płynnej lawy zastygał na powierzchni ziemi lub w jej pobliżu w obrębie skorupy ziemskiej. Skała ta składa się głównie z minerałów: piroksenu i plagioklazu, w mniejszych ilościach z kwarcu, oliwinu i ortoklazu. Pochodzeniem i wyglądem bardzo przypomina bazalt. Jest to skała masywna o przełamie muszlowym, zbudowana z drobnych kryształków minerałów. Wietrzejąc przybiera barwę czerwonobrunatną od tlenków żelaza. Na ścianach szczelin tnących skałę widoczne są naloty i wytrącenia mineralne, głównie związków żelaza. Tworzą one (na górnej i bocznej ścianie bloku z prawej strony) skupienia zwane dendrytami, przypominające zarysy dawnych roślin (paproci).

Jak na skały występujące w Sudetach Zachodnich melafir jest stosunkowo młody, powstał w dolnym permie, przed ok. 240 mln lat.

‹ powrót do listy

Granit karkonoski


Pochodzenie: „Izer Granit”, Osiedle Huty 19 58-580 Szklarska Poręba złoże Szklarska Poręba - Huta Granit... zobacz więcej »

Łupek łyszczykowy


Pochodzenie: Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych ul. Br. Czecha 2 58-580 Szklarska Poręba Kopalnia... zobacz więcej »

Bazalt


Pochodzenie: Łużycka Kopalnia Bazaltu „Księginki” S.A. w Lubaniu ul. Stawowa 18 59-800 Lubań... zobacz więcej »

Melafir


Pochodzenie: Kopalnia Melafiru w Czarnym Borze, ul. Wesoła 58-379 Czarny Bór, Kopalnia Grzędy Melafir jest... zobacz więcej »

Amfibolit


Pochodzenie: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Kopalni „Ogorzelec” sp. z o.o. Ogorzelec 116 Złoże... zobacz więcej »

Piaskowiec


Pochodzenie: „Kopalnie Piaskowca” S.A. ul. Modłowa 1 59-700 Bolesławiec Kopalnia Żerkowice Piaskowce... zobacz więcej »

Marmur dolomityczny


Pochodzenie : Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych ul. Br. Czecha 2 58-580 Szklarska Poręba Kopalnia... zobacz więcej »


Interaktywny przewodnik został wykonany w ramach projektu wspólfinansowanego przez Unię Europejską ze śodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.